وبلاگ چیتا وب


blog post
افزونه Archive Poster کروم برنامه ای بنام Coinhive را اجرا و بطور مخفیانه ارز رمز پایه مونرو را از طریق CPU استخراج می کند.

آیا تابحال در مورد cryptojacking چیزی شنیده اید؟! اگر نه پس با ما باشید تا توضیحاتی در این باره دهیم.
Cryptojacking یک عمل مخفیانه است که هکرها از منابع کامپیوتر برای استخراج ارز رمز پایه بدون مجوز کاربر استفاده می کنند.
معمولا این اتفاق زمانی می افتد که از وب سایت های مشکوک بازدید کنید. حتی سایت محبوب Bittorrent و وبگاه The Pirate Bay هم زمانی این مساله را تجربه کرده اند. اما یک برنامه cryptojacking اخیرا در افزونه محبوب کروم یافت شده است.
بنا به گزارش BleepingComputer یک افزونه کروم بنام Archive Poster (که به کاربران Tumblr در ری پست و ری بلاگ از دیگر وب سایت ها کمک می کند ) برنامه ای بنام Coinhive را اجرا و بطور مخفیانه ارز رمز پایه مونرو را از طریق CPU استخراج می کند.
چندین نفر از کاربران وب استور کروم گزارش کرده اند که به هیچ وجه از این افزونه ها استفاده نکنید چرا که همراه با لود شدن این برنامه ارز رمز پایه شما نیز استخراج خواهد شد.
بطوریکه پس از نصب، از برنامه coinhive استفاده می کند، باعث درگیر شدن CPU می شود و سرعت کامپیوتر شما را پایین می آورد، از این افزونه خودداری کنید.
علیرغم بازخورد های منفی اخیر، Archive Poster بنظر افزونه محبوبی است چرا که در وب استور کروم حدود 105,062 هزار کاربر از این افزونه استفاده می کنند و در مجموع رتبه بسیار خوبی دارد.
نرم افزار cryptojacking مثل بد افزار های رایج، خطرناک نمی باشد و به کامپیوتر یا فایل های شما آسیبی نمی رساند و فقط به این دلیل آزار دهنده اند که کامپیوتر شما را درگیر می کنند و سرعت آن را پایین می آورند.
لازم است بدانید استخراج ارز رمز پایه از طریق کامپیوتر خانگی سود چندانی برای توسعه دهنده افزونه (یا هکر که موفق به آلوده کردن افزونه با نرم افزار cryptojacking شده است) نخواهد داشت. مگر اینکه از هزاران کامپیوتر جهت استخراج ارز رمز پایه استفاده کند.
Troy Mursch محقق امنیتی، ردیابی پدیده cryptojacking را زیر نظر داشته و موارد متعددی از این عمل را گزارش داده است که وب سایت Movistar یکی از وب سایت هایی است که در آن حملات cryptojacking رخ می دهد.
برنامه Coinhive درواقع نرم افزاری که از آن برای cryptojacking در افزونه Archive Poster استفاده می شود بطور رایگان در دسترس کاربران قرار دارد و راهی برای کسب درآمد با قدرت cpu کاربران می باشد. با این حال، وب سایت ها و نرم افزار هایی از این برنامه بدون هشدار واضح به کاربران استفاده می کنند.

منبع:

mashable.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط با این پست:

about author

محدثه قاسمی

فارغ التحصیل مهندسی صنایع، مترجم و متخصص در زمینه تجارت الکترونیک و بازاریابی نوین

دیدگاه ها

دیدگاهی بگذارید: