وبلاگ چیتا وب


blog post
کمپانی اینتل به صورت عمومی در مورد این مساله اظهار نظر نکرده بود اما بالاخره بیانیه ای در رابطه با آسیب پذیری گزارش شده منشر کرد و ادعا کرده که این آسیب پذیری فقط در پردازنده های اینتل ایجاد نشده است...

اخیرا یک آسیب پذیری توسط محققان امنیتی در پردازنده های اینتل که طی ده سال گذشته تا کنون تولید شده اند، پیدا شده و آماده تحریف و ویران در جهان محاسبات می باشد.
طبق گزارش وب سایت Register درواقع اولین رسانه ای که در رابطه با این موضوع اطلاعاتی منتشر کرد، آسیب پذیری امنیتی ایجاد شده امکان مشاهده طرح یا محتویات محافظت شده حافظه کرنل توسط برنامه های غیر مجاز را فراهم می کند.
به نظر شما این ضعف ایجاد شده به چه معنی است؟ خب، بگذارید مثالی بزنیم، اگر شما در حال اجرای ویندوز، لینوکس یا سیستم عامل مک باشید در مرورگر شما چیزی ساده به عنوان جاوا اسکریپت قادر خواهد بود به قسمت هایی از کامپیوتر تان که توسط رمز های عبور محافظت می شوند، دسترسی پیدا کند.
مارتجین گروتن محقق امنیتی جهت مزاح با کسانی که به این مشکل بر خورده اند گفته :
" تنها کاری که از شما بر می آید این است برچسب اینتل را از روی لپ تاپ خود بردارید."
اما بطور جدی باید به محض اینکه یک پچ برای سیستم عامل تان منتشر شد، کامپیوتر تان را بروز رسانی کنید بطوریکه ممکن است به کاهش کارایی برخی از سیستم ها بینجامد.
Register توضیح داده که وجود یک پچ در هر جایی بین 5 تا 30 درصد سرعت پردازش کامپیوتر ها را کاهش خواهد داد.
( پچ یا Patch برای حل مشکلات نرم‌افزاری یا به روزرسانی برنامه‌های کامپیوتری به همراه اطلاعات پشتیبانی شده آن‌ها طراحی می‌شوند. معمولاً شامل تعمیر مشکلات امنیتی، اشکال نرم‌افزاری و بهبود پایداری و عملکرد برنامه است. ) به گزارش وب سایت Bloomberg تقریبا 90 درصد از سرور ها و لپ تاپ ها به تراشه های اینتل مجهز شده اند.
کمپانی اینتل به صورت عمومی در مورد این مساله اظهار نظر نکرده بود اما بالاخره بیانیه ای در رابطه با آسیب پذیری گزارش شده منتشر کرد و ادعا کرده که این آسیب پذیری فقط در پردازنده های اینتل ایجاد نشده است.
مطابق با مطالب منتشر شده در مطبوعات گزارش های اخیر مبنی بر اینکه این سوء استفاده ها ناشی از یک اشکال یا نقص می باشند و فقط منحصر به محصولات اینتل هستند گزارش نادرستی است. بر اساس تجزیه و تحلیل های انجام گرفته تا به امروز، بسیاری از دستگاه های محاسباتی، با بسیاری از فروشندگان مختلف پردازنده ها و سیستم عامل ها مستعد پذیرش این سوء استفاده هستند.
بر خلاف برخی گزارش ها، هرگونه تاثیر بر کارایی کامپیوتر بسته به حجم کار دارد و برای یک کاربر معمولی کامپیوتر این تغییرات ممکن است تغییرات چشمگیر و قابل توجهی نباشد.

منبع:

mashable.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط با این پست:

about author

محدثه قاسمی

فارغ التحصیل مهندسی صنایع، مترجم و متخصص در زمینه تجارت الکترونیک و بازاریابی نوین

دیدگاه ها

دیدگاهی بگذارید: